Czym jest służebność gruntowa i jak ją uzyskać?

W naszej pracy w szczególności często spotykamy się z nieruchomościami, do korzystania z których konieczna jest władanie służebnością. Czym są te służebności? Czy rozwiązują one problemy dla nieruchomości raz na zawsze?

Służebność, w wypadku nieruchomości najczęściej gruntowa, to prawo, które pozwala właścicielowi jednego gruntu (nieruchomości władnącej) korzystać z gruntu innego właściciela (nieruchomości służebnej) w określony sposób. Przykładem może być prawo przejazdu przez czyjąś działkę lub prawo do korzystania z drogi dojazdowej.

Aby nabyć służebność gruntową, można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Umowa: Najczęściej służebność jest ustanawiana na mocy umowy między właścicielami gruntów. Umowa może być zawarta w formie aktu notarialnego.
  2. Zasiedzenie: Służebność może być także nabyta przez zasiedzenie, jeśli przez określony czas (zazwyczaj 20 lat) korzysta się z gruntu w sposób jawny, ciągły i bezsprzeczny, a właściciel gruntu obciążonego nie sprzeciwiał się temu.
  3. Postępowanie sądowe: W niektórych przypadkach można wystąpić do sądu o ustanowienie służebności, jeśli jest to uzasadnione potrzebami użytkowania gruntów.

Warto zaznaczyć, że ustanowienie służebności powinno być dokładnie opisane, aby uniknąć późniejszych sporów dotyczących zakresu prawa.

Uwaga, służebność nie jest dana raz na zawsze! Po 10 latach niekorzystania z niej wygasa z mocy samego prawa. Natomiast w przypadku zmiany stosunków, uwarunkowań (np. powstania możliwości innego dojazdu czy dojścia do nieruchomości władnącej) właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się jej zniesienia.

Jeżeli w toku procesu zakupowego lub sprzedażowego działki pojawią się kwestie dotyczące służebności, ich ujawnienia lub nieujawnienia w księdze wieczystej, nasi agenci wspierani przez dział prawny, wyjaśnią Państwu wszelkie wątpliwości oraz przedstawią możliwości rozwiązań zastanego stanu, tak aby zapewnić Państwu całkowite bezpieczeństwo transakcji.

 Co daje zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości w formie notarialnej?

Umowa nabycia nieruchomości zazwyczaj jest poprzedzana umową przedwstępną. W praktyce naszej Agencji Plejada zazwyczaj pilotujemy zawieranie jej w formie pisemnej, jako najwygodniejszej dla stron i stosunkowo najszybszej do przeprocedowania, ale zdarza się, iż naszym klientom zależy na zawarciu umowy przedwstępnej w formie notarialnej.

Wybór formy notarialnej wiąże się z wieloma korzyściami, które mogą zapewnić większą pewność zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na tę formę? Jakie różnice dostrzegamy w porównaniu do umowy pisemnej? Przekonajmy się!

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Plejada Nieruchomości z siedzibą przy ul. Chrościckiego 25, 02-404 Warszawa (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@plejadanieruchomosci.pl… czytaj więcej