Sprawy WIBOR-owskie nowymi sprawami frankowymi?
Sąd Okręgowy w Suwałkach unieważnił umowę kredytu oprocentowanego w oparciu o WIBOR. Jak poinformowała na swoim profilu na portalu Linkedin 25 stycznia 2025 roku radca prawny Beata Strzyżowska, to pierwszy taki wyrok. Sąd zakwestionował umowę zawartą w 2015 r. z Getin Noble Bankiem (aktualnie VeloBankiem). Sąd zasądził na rzecz powodów blisko 246 tys. zł wraz z odsetkami.
Wyrok jest nieprawomocny, zapewne spodziewać się należy apelacji.
W analogicznych sprawach dotychczas do czynienia mieliśmy najczęściej z zabezpieczeniem powództw, czyli np. zawieszeniem spłaty kredytu, lub z uznaniem zgodności z prawem wskaźnika WIBOR. Teraz sąd poszedł dalej.
Co zdecydowało o takim orzeczeniu? Nienależyte wypełnienie obowiązku informacyjnego. Jak wskazuje mec. Strzyżowska, „Sąd ustalił, że powodom nie przekazano żądnych informacji na temat WIBOR-u poza suchymi zapisami w umowie. Nadto Sąd zwrócił uwagę, iż oświadczenie o ryzyku zmiennej Stopy procentowej będące załącznikiem do umowy jest blankietowe i niewystarczające do stwierdzenia, że konsumenci zostali w pełni o ryzyku poinformowani”.
Czy należy spodziewać się dalszych analogicznych rozstrzygnięć? W sądach obecnie jest ok. 1200 postępowań w analogicznych sprawach, zapewne linia orzecznicza zostanie ustalona z czasem.
Niemniej jednak wskazać należy, że Agencja Plejada Nieruchomości współpracuje z rzetelnymi doradcami kredytowymi😊 Nasi klienci dostają pulę banków do wyboru oraz są kompleksowo informowani o swoich zdolnościach kredytowych i zagrożeniach. Zapraszamy do kontaktu!